Microdosing hněvu

Proplétání politiky a emocí, frustrace a hněvu, štěstí a konzumu, popkultury a umění. Zdá se, že tyto afektivní smyčky se nám nejenomže nedaří rozplést, ale že jsou čím dál tím víc utažené. Umožňují zkraty populismu, xenofobie, reakcionářství a útoků na liberální prostor vydobytý za poslední půlstoletí.

 

2016

 

Rok 2016 se zdá být symbolický; zvolení Donalda Trumpa; referendum

[…] Více    

Rubriky: Aktuality, Blog | Štítky: , , , , , ,

Depresia ako politický afekt a reakcia na optimizmus

Na prelome mája a júna meteorológovia bilancovali množstvo slnečného svitu za prvú tretinu roka. Relatívne malému množstvu hodín jasnej oblohy pričítali na vrub pravdepodobný nárast depresií a zvýšený počet samovrážd. Je medzi počasím a depresiami taký jasný vzťah? Čo vysvetlí depresie? A vôbec, potrebujeme ich vysvetlenie, určenie príčiny alebo sa k nim môžeme vzťahovať nejako inak?

V

[…] Více    

Rubriky: Blog | Štítky: , , , , , , ,

Nová afektologie

Nedávno se na těchto stránkách objevil odkaz k veřejně zpřístupněnému eseji Ruth Leysové, který vyšel na jaře 2011 na stránkách Critical Inquiry. Podle autorky je v současných humanitních disciplínách – od antropologie a historie přes politologii k estetice – patrný příklon k výzkumu afektu a emocí, často propojený s využíváním neurovědeckých poznatků.

[…] Více    

Rubriky: Blog | Štítky: , , , , , ,